תעשיית המתכת

מתכת יכולה להיות מוגדרת  בנסיבות שונות בסטטוס שונה – כחומר כתכשיר או כאביזר על פי תקנת ה - REACH. קשה לעיתים לתפוס אינטואיטיבית, שגוש מוצק של סגסוגת מתכתית – ייחשב לעיתים כתכשיר ולעיתים כאביזר – כתלות בשינויי צורה, שטח פנים, או בתכנון הפונקציונלי שלו.  הכרת נקודות מעבר אלה, מהוות את המפתח להגדרה נכונה של סגסוגות מתכת בתעשיית המתכת.


אנליזה של נקודות  המעבר באלומיניום ממצב המוגדר כחומר, דרך מצב המוגדר כתכשיר, עד למצב המוגדר כאביזר, ניתן למצוא במדריך למילוי הדרישות מדריך לחומרים באביזרים עמ' 82).על פי דוגמא זו, כל עוד האלומיניום הוא חומר שמוצה ממינרל טבעי הוא נחשב חומר. לאחר הוספת האלומיניום  למתכות נוספות האלומיניום יוגדר כתכשיר, ויישאר בהגדרתו זו גם לאחר יציקתו למטילים גולמיים. המטילים יכולים להיות גליליים או שטוחים כלוחות דקים, ועל פי רוב המבחן הקובע יהיה מהי חשיבות הצורה הסופית לעומת ההרכב הכימי של המטילים. דיון מפורט בשאלה זו ראו בעמ' 84 למדריך לחומרים באביזרים. משיותכו המטילים הגולמיים לסלילים, לוחות, רדידים, צינורות או מוצרים סופיים אחרים אם אינם סופיים לחלוטין, באקסטרוזיה, כבישה או טיפולים אחרים, תחול נקודת מעבר נוספת שתגדיר את האלומיניום כאביזר. טיפולים שיבואו לאחר מכן כגון חיתוך, ניסור, קידוח וכו' – לא ישנו את הגדרת האלומיניום כאביזר.


מודגש בזאת, שלא ניתן לקבוע כללים מדוייקים להגדרת חומר, תכשיר או אביזר למתכות, אלא לבחון את הסוגייה על פי ההגדרות ממקרה למקרה.
 
נקודה נוספת שראוי להדגיש בתעשיית המתכת, כי המתכת עצמה היא לא בהכרח החומר היחיד שיש לבחון. תהליכים של שימון, ציפוי וצביעה יכולים להוסיף למתכת חומרים נוספים שתידרש אליהם התייחסות על פי תקנת ה – REACH.
 
דוגמא נוספת, לניתוח ההגדרה של אבזם לחגורת מכנסיים, מובא במדריך לחומרים באביזרים בעמ' 97. בדוגמא זאת מודגשת החשיבות של בחינת רשימת החומרים המועמדים (candidate list) היות ברשימת החומרים הגורמים דאגה רבה ביותר (SVHC) והחובות המוטלות על יצרן או יבואן לאור סעיפים 7(2) ו – 33 לתקנת ה – REACH.
 
מובאת גם דוגמא של שחרור חומרים מרצועות המשמשות לקשירת מוצרים כחלק מאריזת החומר (מדריך לחומרים באביזרים, עמ' 20 הערת שוליים 12).

קישורים:
 
אתר REACH לתעשיות המתכת

האיגוד האירופאי למתכות (EUROMETAUX) – פרשנות ויישום ה- Reach
(23.09.2009)


האיגוד האירופאי למתכות (EUROMETAUX) –  סיכום ישיבה ושקפים מיום 18.12.2009

האיגוד האירופאי למתכות (EUROMETAUX) –   סיכום ישיבה ושקפים מיום 25.03.2010

 

הדפסשלח לחבר
המידע הניתן באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהם. בנוסף, הדעת נותנת כי התכנים המופיעים באתר עלולים להשתנות מעת לעת על פי עדכונים ברגולציה. אתר זה מבוסס בחלקו על קטעי תרגום לא רשמיים של הוראות חקיקה זרות, פרשנויות להוראות חקיקה אלו ופסקי דין. ההוראות המחייבות מבחינה משפטית הן אלו המופיעות בשפת המקור.
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share