תעשיית הקוסמטיקה

תקנת ה – REACH אינה באה להחליף את דירקטיבת הקוסמטיקה האירופאית 76/768/EEC  אלא להוסיף עליה (הערה: דירקטיבת הקוסמטיקה הקיימת תוחלף בשנת 2013 בתקנה אירופאית 1223/2009).
 
בעוד תקנת ה – REACH מחילה על תעשיית הקוסמטיקה על הדרישה העיקרית של רישום החומרים, התקנה מספקת מספר הקלות שלוקחות בחשבון את הדרישות הקיימות כבר בדירקטיבת הקוסמטיקה לחומרים ולמוצרי קוסמטיקה:

א.      הקלה מהחובה להעביר מידע בשרשרת האספקה (סעיף 2(6)(b) לתקנת ה – REACH) כגון גיליון בטיחות (SDS) או מידע על חומרים המעוררים דאגה רבה (SVHC) בכל הנוגע למוצרי קוסמטיקה במצבם הסופי המיועדים למשתמש הסופי.

ב.      על פי 14(5)(b)  לתקנת ה – REACH, דו"ח הבטיחות הכימי (CSR) לא צריך לכלול שיקולים של הסיכון לבריאות בני האדם מהשימוש הסופי של המוצר.

ג.       בנסיבות הבאות (תנאים חילופיים), קיים פטור של רישוי (Authorization) למוצרים קוסמטיים (סעיף 56(5)(a) לתקנת  ה – REACH):
·         אם החומרים מועמדים לרישוי רק מכיוון שהם קרצינוגנים, מוטגנים או רעילים לרבייה.
·         אם החומרים הוגדרו כמשבשי פעילות הורמונלית רק עקב סיכון לבריאות האדם.

ד.     הקלה מהמגבלות שהוגדרו בנספח XVII לתקנת ה – REACH, לגבי מוצרים קוסמטיים, בכל הנוגע לסיכונים הנוגעים לבריאות האדם.
 
אחת הדוגמאות המובאות במדריכים, מנתחת את הסיווג המדוייק של מגבונים לחים. על פי המדריך, המטרה של המגבונים הלחים הם ניקוי הלכלוך מפני הגוף. פעולת הניקוי נעשית על ידי החומר שעל המגבונים ולא על ידי המגבונים עצמם. לפיכך, המסקנה היא שהמגבונים הם חומר נושא של תכשיר, שהוא תכשיר הניקוי (מדריך לחומרים באביזרים בעמ' 29).
 
במבט ראשון, נראה כאילו יש סתירה המאפיינת את תעשיית הקוסמטיקה בנוגע לניסויים בבעלי חיים בין דירקטיבת הקוסמטיקה האוסרת ביצוע ניסויים בבעלי חיים לשם עמידה בדרישות דירקטיבה זו, לבין תקנת ה – REACH שלעיתים אף מחייבת ביצוע ניסויים בבעלי חיים במקרים המפורטים בנספחים IX  ו – X, לשם הגשת תיק רישום. שימו לב, שלמעשה דירקטיבת הקומסטיקה אוסרת ביצוע ניסויים בבעלי חיים שנעשו לשם עמידה בהוראות הדירקטיבה, אולם לא ניסויים שנעשו לצרכים אחרים – בהתאם להוראות חקיקה אחרות או במדינות אחרות. למעשה, אין סתירה בין הדברים.
 
 
קישורים:


לאתר האיגוד האירופאי לקוסמטיקה (Colipa)

Nature: Animal testing: More than a cosmetic change (2005)

Nature: The lowdown on animal testing for cosmetics (2009)

 

02.08.2010  שימוע ציבורי לשיטות חילופיות לניסויים בבעלי חיים במוצרי קוסמטיקה - לחץ כאן

 

הדפסשלח לחבר
המידע הניתן באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהם. בנוסף, הדעת נותנת כי התכנים המופיעים באתר עלולים להשתנות מעת לעת על פי עדכונים ברגולציה. אתר זה מבוסס בחלקו על קטעי תרגום לא רשמיים של הוראות חקיקה זרות, פרשנויות להוראות חקיקה אלו ופסקי דין. ההוראות המחייבות מבחינה משפטית הן אלו המופיעות בשפת המקור.
דרונט בניית אתרים
תוכן ושיווק אינטרנטי 
Bookmark and Share